• חפשו אותנו גם ב:
טלגרף אווניו
דיגיטלי
45
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

טלגרף אווניו

הוצאה: עם עובד

טלגרף אווניו, שבעה קילומטר של אספלט רב־מסלולי, מחבר את לב אוקלנד, הכרך האפרו־אמריקאי ברובו, עם שער הכניסה הדרומי לקמפוס הנודע של אוניברסיטת ברקלי. איפשהו בתווך נמצאת גם חנות תקליטי הוויניל "ברוקלנד", בבעלותם של ארצ'י סטולינגס השחור ונט ג'פי הלבן (והיהודי). נשותיהם גוון ואביבה שתיהן מיילדות ותיקות וידועות שֵם באזור ובעלות עסק משותף בתחום זה.
השנה היא 2004, ודברים רבים קרו מאז שנות ה־60 והותירו את חותמם בצורות שונות ומשונות. העניינים מסתבכים כשגיבסון גוּד, כוכב הפוטבול לשעבר והאדם השחור החמישי בעושרו בארצות הברית, מודיע על כוונתו לפתוח בשכונה סניף של רשת חנויות הענק שלו, שיחסל קרוב לוודאי את העסק הצנוע של שני השותפים. במקביל מוצאות את עצמן שתי המיילדות, הלבנה והשחורה, במאבק על מעמדן המקצועי, שמאתגר גם את גבולות חברותן. חוץ מזה צצים ומופיעים בחייו של ארצ'י אביו שלא התראה אתו שנים רבות, שחקן סרטי פעולה לשעבר, וגם בנו האובד, שגדל הרחק ממנו, ונעשה עד מהרה מושא תשוקתו של בנם המתבגר של נט ואביבה.
סביב הסיפורים המשפחתיים מציג הספר שלל דמויות ססגוניות, ובאמצעותן בוחן את יחסי הגזעים בארצות הברית ואת סבך הקשרים, ההרגלים והאינטרסים היוצר את המושג "שכונה". ובתוך כל זאת נפרש לפנינו מבט נוסטלגי אך גם ביקורתי, אירוני אך מלא אהבת אדם, על התרבות הפופולרית האמריקאית של העשורים האחרונים.

זהו ספרו השאפתני ביותר של מייקל שייבון עד כה (ומדובר במחברם של ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי ושל איגוד השוטרים היידים), והוא זכה בפרס הספר של הלוס אנג'לס טיימס ונכלל כמעט בכל רשימות הספרים הטובים ביותר שיצאו לאור בארצות הברית ב־2012.

מייקל שייבון

מייקל שייבון

מייקל שייבון נולד בעיר וושינגטון בשנת 1963. גדל והתחנך בקולומביה, מרילנד. את אהבתו לסיפורים מצוירים ירש כפי הנראה מסבו, טיפוגרף שעבד במפעל שהדפיס ספרי קומיקס. כיום הוא מתגורר בברקלי, קליפורניה, עם אשתו ושני ילדיהם. סיפור קצר משל שייבון זכה בפרס או. הנרי, וההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי זיכה אותו בפרס פוליצר לספרות יפה לשנת 2000 (עם עובד 2003). ספרים נוספים בהוצאת עם עובד: פתרון סופי, או: תעלומת התוכי החטוף (2006) איגוד השוטרים היידים (2007), זכה בשלושת הפרסים החשובים בתחום המד"ב והפנטזיה: פרס הוגו, פרס נבולה ופרס לוקוס. מסתרי פיטסבורג (2010) אבירי הדרך (2011) הסיפור המפתיע של מדהימן (2013) טלגרף אווניו (2016)

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמרי הרצוג 08-03-2017

"טלגרף אווניו": המופע המופרע של מייקל שייבון, הארץ ספרים

בסוף המופע המופרע של שייבון מחאתי כפיים: למתרגם משה רון שכתב ג'ז בעברית ולמייקל שייבון, שיש לו יותר חוצפה ונשמה ממה שאפשר לשאת.

קישור למקור

פרטים אודות הספר