• חפשו אותנו גם ב:
דיגיטלי
21.45
39.00
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

שיניים

בגיל שלושים ושש יעל מגלה שחייה עומדים להשתנות באופן דרמטי, ולא בהכרח לטובה. אחרי שמונה שנים שבהן היא חיה בארצות הברית עם בעלה, איש הייטק שעדיין חולם להצליח בגדול, היא נפרדת ממנו ומגלה שאין לה ברירה אלא לחזור לישראל עם בנה – בלי בן זוג, בלי אקזיט, כמעט בלי כסף, עם מעט מאוד סיכויים למצוא עבודה. בארץ היא מגייסת את כל המשאבים שנותרו לה כדי להתחיל מחדש: למצוא מגורים זולים אך סבירים, לשחזר את הקריירה האבודה שלה ולגדל לבדה את בנה. החזרה לארץ מכריחה אותה להתמודד עם המציאות מנקודת מבט חדשה, תלושה וחלשה אך גם חדה ומדויקת יותר, ולבחון מחדש את מערכות היחסים הסבוכות של נעוריה שהיא נתלית בהן ובמשמעותן. בהתמודדות של יעל עם חייה החדשים יש לא מעט בדידות וכאב, אך לצידם גם הרבה הומור. היא מצליחה להתבונן בעולמם של המצליחים-כלכלית במבט נקי מאוד, שמעריך את כוחם אך גם מזהה היטב את חולשותיהם. התוצאה היא ספר חכם, שנע בין דרמה של התבגרות והתפכחות לבין קומדיה חברתית העוסקת בקשר בין כסף, מגדר ומעמד.

שיניים הוא הרומן הראשון של רוני פלומן. קדמו לו קובץ הנובלות חשפן (2015), שזכה לשבחי הביקורת, ושני ספרי עיון: כוונות טובות – היי טק ערבי בישראל (2013), וארעיים וקבועים – הקהילה הישראלית במפרץ סן פרנסיסקו (2007).

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמרי הרצוג 25-04-2018

"שיניים": אפיון מדויק של נשות הישראלים ש"עושים את זה" באמריקה

לפלומן יש כמה נכסים משמעותיים: כתיבתה כריזמטית מאוד, יש לה חוש מחודד לעברית ויכולת לשרטט דמויות מורכבות ולפתוח אותן בהדרגה מול הקוראים. ואולם, הנכס המשמעותי ביותר שלה הוא היכולת לאפיין במדויק את המעמד החברתי שעליו היא כותבת, על סימני הסטטוס שלו, לשונו, חלומותיו ומוגבלויותיו. היא מכירה את האתוס הקפיטליסטי האמריקאי שלפיו אלוהים אוהב את המצליחים, ועושרם הוא עדות לכך: הם בני המזל, הנבחרים. "שיניים" מספק גרסה ישראלית עדכנית לסיפור המיתולוגי של נפילה ושל הסרת חסות, וטוען אותה במשמעות וברגש. פלומן חצתה את אתגר הספר השני בהצלחה: היא סופרת שאין עוד סיבה לכנותה "מבטיחה". היא מקיימת.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר